Dvě anglické výzvy

Český fanoušek prožívá na přelomu kalendářní zimy a jara nevídané žně fotbalové radosti. Pokud byl ve čtvrtek večer v Edenu a malomyslně neodešel ze stadionu předčasně, když červenobílí inkasovali v prodloužení třetí gól od Sevilly, tak se stal svědkem senzačního povalení jednoho z evropských klubových obrů, který se pětkrát pyšnil vítězstvím v Evropské lize a jejím předchůdci Poháru UEFA.

Slavia, která po jedenácti letech postoupila ze skupiny do vyřazovací fáze, si dvakrát marně přála soupeře z anglické kolébky fotbalu. Nejprve jí los přisoudil belgický Genk, který bezbrankové domácí remíze smetla v odvetě na jeho hřišti 4:1. V osmifinále dostala ještě silnější Sevillu, která měla být nepřekonatelnou překážkou, ale remíza 2:2 v Andalusii zmačkala původní papírové předpoklady. Zápas v Praze s přeléváním výsledku a postupu z jedné strany na druhou se šťastným koncem pro slávisty v poslední minutě nastavené půlhodiny, se zapsal zlatým písmem nesmazatelně do novodobé historie vršovického klubu. Až teprve ve čtvrtfinále přišla odměna v podobě týmu z hrdého Albionu, když při pátečním losovacím aktu v Nyonu zůstaly v osudí poslední dva míčky – suverénního lídra české ligy a londýnské Chelsea, pro kterou to nebude premiérová fotbalová návštěva Edenu, neboť zde v létě 2013 odehrála finále Superpoháru UEFA s mnichovským Bayernem. Tentokrát se jí 11. dubna v prvním ze dvou duelů postaví domácí Slavia, která se v Evropské lize postarala o podobné překvapení jako v Lize mistrů Ajax Amsterdam, když vyřadil vítěze posledních tří ročníků Real Madrid.

To už bude za námi konfrontace s anglickým fotbalem i na reprezentační úrovni, která čeká český národní tým v pátek ve Wembley v podobě vstupního utkání kvalifikace o postup na EURO 2020 s největším favoritem naší skupiny. A o čtyři dny později zažije svátek i Eden, na jehož nový trávník vyběhnou pětinásobní mistři světa Brazilci, kteří se naposledy střetli s Českem v prosinci 1997 na Poháru konfederací FIFA v Rijádu, kde vicemistři Evropy z Anglie 1996 reprezentovali celý kontinent.