Daniel Fila: „Góly bych vyměnil za první místo!“

Daniel Fila: „Góly bych vyměnil za první místo!“

Útočník české jedenadvacítky DANIEL FILA pálí ostrými. Jeho páteční parádní gól Anglii byl jeho pátý v kvalifikaci o EURO 2023. Nikdo v „české“ skupině víc branek nedal. Bohužel výstavní trefa devatenáctiletého slávisty body „Lvíčatům“ nepřinesla, favoritovi podlehli 1:2. O účast na šampionátu budou téměř jistě bojovat v baráži.

„S ANGLIÍ JSME SAHALI PO REMÍZE“

„V pátek jsme chtěli udělat významný krok na mistrovství Evropy. Kdybychom Anglii porazili, byli bychom kousek od přímého postupu. Nepovedlo se, Anglie bohužel potvrdila roli favorita, byť jsme sahali nakonec po remíze. Na podzim na stadionu v Burnley jsme s Angličany prohrávali za půl hodiny nula tři, teď jsme s nimi odehráli výsledkově lepší zápas. I díky tomu, že jsme se vyvarovali velkých zaváhání v naší šestnáctce a nedovolili jsme Angličanům, aby chodili sami na branku. Ale musíme uznat, že jejich mužstvo má obrovskou kvalitu, neskutečně šlape.

 

„KVALITA BYLA NA STRANĚ SOUPEŘE“

Po utkání jsem dostal otázku, jestli se takové síle dá vůbec čelit. Jasně, kvalita byla na straně Angličanů. Mají v mužstvu kluky, co mají odkopáno přes padesát zápasů v Premier League. Například útočník Smith Rowe, který nám dal první gól, vstřelil za Arsenal v uplynulé sezoně anglické ligy deset branek. Celkově byl zákonitě páteční zápas něco jiného než třeba utkání v české lize. Těší mě ale, že jsme soupeře v některých pasážích přehrávali. Ale abychom mohli pomýšlet na lepší výsledek, museli bychom mít navrch pořád. Ne pouze v některých momentech.

 

„CHTĚLI JSME ASPOŇ SNÍŽIT“

Škoda, že jsme nevydrželi odehrát první poločas s nulou. Nepohlídali jsme jeden rychlý protiútok, soupeř nás potrestal. O přestávce jsme si říkali, že na Angličany vletíme, že se je pokusíme zaskočit agresivitou, ale hned v prvním minutě druhého poločasu jsme inkasovali podruhé. Dostat gól v takovém čase je nepříjemné pro každý tým, samozřejmě nás to na několik minut poznamenalo. Šance na výsledkový obrat byla od tohoto momentu pochopitelně nižší. Snažili jsme se ale hrát dál, pokusit se aspoň snížit. Což se nám v závěru povedlo.

 

„GÓL PŘIŠEL BOHUŽEL POZDĚ“

Chtěl jsem původně střílet z první, což se mi nepodařilo. Tak jsem si míč přistrčil, vystřelil a naštěstí to tam spadlo. Navíc docela hezky, do šibenice. Můj gól ale přišel, bohužel, pozdě. I když je pravda, že jsme lidně mohli vyrovnat, šance jsme si na to vypracovali. Je to obrovská škoda, myslím, že na remízu jsme měli. Gól Anglii byl pro mě pátým v kvalifikaci. Samozřejmě mně taková produktivita těší. Prý v naší skupině nikdo víc branek nevstřelil. Vyměnil bych ale všechny branky za první místo ve skupině, a tedy přímý postup na mistrovství Evropy. Ale pořád je tam ještě baráž.

 

„DOVOLENOU JSEM MĚL DVANÁCT DNŮ“

Po utkání s Anglií jsme dostali pár dnů volno. Z Českých Budějovic jsem odjel za rodinou. Udělal jsem tedy to nejlepší, co jsem mohl udělat. Byl jsem s rodinou také během dovolené před reprezentačním srazem. Trvala dvanáct dnů. Povedlo se mi nemyslet na fotbal, to bylo pro mě hlavní, abych si odpočinul. Jiné volno už mít nebudu. Slavia začíná letní přípravu dvanáctého června, k týmu se připojím po zápase s Andorrou. Představoval bych si asi delší dovolenou, ale jsem mladý, měl bych náročný program zvládat.“

DANIEL FILA

Narozen: 21. srpna 2002. Výška: 190 cm. Váha: 78 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: útočník. Hráčská kariéra: Sokol Otnice (2009-2010), Újezd u Brna (2010-2016), Zbrojovka Brno (2016-2017), SK Líšeň (2017), Zbrojovka Brno (2017-2021), Mladá Boleslav (2021-2022), Slavia Praha (2022-?). Česká liga: 52 zápasů / 6 gólů. Největší úspěchy: člen reprezentačního týmu do 18 let.