České gólové perly

Od sobotního podvečera dominovaly zpravodajství z den předtím zahájeného o rok odloženého EURO 2020 informace o zdravotním stavu dánského špílmachra Christiana Eriksena, kterého v závěru první půle utkání s Finskem v Kodani postihl srdeční kolaps a bojoval o život. Na dálku ho podpořila obrovská vlna solidarity bývalých i současných fotbalistů ze všech koutů světa, na předzápasové tiskové konferenci v Glasgow se k ní připojil ústy kapitána Vladimíra Daridy také český národní tým. Naštěstí šokující hrůzný okamžik postupně vystřídaly pozitivní a povzbudivé informace z kodaňské nemocnice včetně fotografií i krátkých vzkazů od hospitalizovaného slavného fotbalového pacienta.

V pondělí odpoledne se nejen na EURO dostala do centra pozornosti jiná nevšední událost, tentokrát už bezprostředně související s fotbalovým kumštem a filigránským nápadem. S českým útočníkem Patrikem Schickem v hlavní roli, který už předtím ve 42. minutě otevřel přesnou hlavičkou skóre důležitého vstupního zápasu Skotsko-Česko. O deset minut později, mezi které se pochopitelně vešla i poločasová přestávka v kabině Hampden Parku, se k němu odrazil míč od nastřeleného Tomáše Součka ještě hluboko na vlastní polovině. „Už během zápasu jsem si všiml, že skotský brankář bývá hodně vysoko. Když se ke mně balon odrazil, tak jsem se na něj periferně podíval, kde stojí a prásknul jsem to na branku,“ popsal pětadvacetiletý forvard svoji dalekonosnou lahůdků téměř z půlky hřiště, která s falšovanou trajektorií doplachtila do sítě a vzápětí ji rozvlnil i pokořený gólman Marshall…


Televize neustále opakovaly úchvatný Schickův gól, sociální sítě ihned zaplavily obdivné komentáře od fotbalových celebrit. O jeden z nejvýstižnějších komentářů se po zápase postaral ten, který celou nezapomenutelnou akci vlastně založil. „Ten gól, to je paráda. O gól šampionátu se už nikdo nemusí snažit, ten je jasný,“ prohlásil lakonicky s širokým úsměvem jeho parťák středopolař Tomáš Souček.


Patrik Schick mohl dokonce v závěru zkompletovat hattrick, když mu do palebné pozice uvnitř šestnáctky ideálně naservíroval míč střídající Adam Hložek, ale tentokrát jeho utažená placírka mířila jen do středu skotské branky. V průběžné tabulce střelců srovnal krok s belgickým tankem Romelem Lukaku a góly se od něj budou čekat i dalších zápasech proti světovým top-týmům Chorvatsku a domácí Anglii, v nichž však bude forvard Bayeru Leverkusen pod ještě pečlivějším dohledem obránců. Každopádně se už nesmazatelně zapsal mezi české gólové perly, vstřelené na evropských šampionátech. Zařadil se po bok těch nejslavnějších, kterými jsou penaltový „dloubák“ Antonína Panenky v závěru rozstřelu s Německem ve finále v Bělehradě 1976, a „lob“ Karla Poborského ve čtvrtfinále EURO 1996 v Anglii proti Portugalsku. Dostane i jeho trefa nějaký výstižný přívlastek?