Červenobílý den a noc

Jen necelé tři dny dělily čtvrteční večerní duel Slavie v odvetě čtvrtfinále Evropské ligy na Stamford Bridge s Chelsea a nedělní ligové utkání na zlínské Letné s domácími „Ševci“. V obou červenobílí prohráli nejtěsnějším rozdílem, ale předvedené výkony se lišily jako pověstný den a noc.

Nečekané klopýtnutí lídra nejvyšší soutěže v sobě koncentruje několik faktorů – gradující únavu z heroického nasazení ve druhé půli v Londýně, prostřídání základní slávistické sestavy, nulovou efektivitu tváří v tvář domácímu brankáři Rakovanovi a samozřejmě také komplikované přepnutí ze svátečního evropského módu do všedního tuzemského. Trenér Jindřich Trpišovský znovu potvrdil, že nemá v povaze hledat v případě neúspěchu alibi, byť se mu tentokrát v míře vrchovaté nabízela hlavně v podobě náročných anglických týdnů, které mají jeho svěřenci jak v nohou, tak i v hlavách.

Myslím si, že slávisty psychicky vyždímala šance, která se jim po poločasovém obratu a dvou slepených gólech Ševčíka naskytla. Že se mohou za stavu 3:4 s evropským top-klubem reálně na trávníku poprat o další senzační postup, jaký slastně prožili při předchozím osmifinálovém vyřazení pětinásobného vítěze Sevilly. Zasloužené pozápasové ovace přítomných fanoušků na stadionu i následné superlativy v renomovaných médiích jako hojivý balzám asi moc účinně nepůsobily. Probojovat se mezi elitní osmičku v pohárové Evropě je v každé sezoně sisyfovský úkol pro všechny zúčastněné týmy a proklamované vysoké ambice klubového vedení z Edenu to automaticky nezajistí. Spíš se totiž nechá očekávat letní odchod nejen Tomáše Součka, ale i dalších opor, které se zviditelnily při spanilé evropské jízdě, takže jejich cena na fotbalovém trhu rapidně vzrostla.

Vzhledem k tomu, že v metropoli nad Temží hrál na sklonku března kvalifikační zápas český národní tým, objevila se srovnávání obou vystoupení. Jaroslav Šilhavý jako každý reprezentační kouč má jen minimum časového prostoru na herní i taktické vyladění. A v televizním studiu připomněl, že jeho protějšek Gareth Southgate vedl několik let anglickou „jedenadvacítku“, která už věkově dorostla do „áčka“, takže plynule pokračuje v předchozí spolupráci. Za nepříznivého stavu 0:2 se po přestávce pustili reprezentanti ve Wembley do soupeře také mnohem odvážněji, jenže na rozdíl od Slavie tři slibné příležitosti Souček a spol. neproměnili, a naopak v defenzívě kupili stopeři chybu za chybou…