Brusel proti Evropě?

Po středeční videokonferenci generálních sekretářů všech členských zemí UEFA s jejím vedením to vypadalo, že evropský fotbal sladil krok, jak v příštích měsících prodloužit, a hlavně dohrát sezonu, stále přerušenou pandemií koronaviru COVID-19. O pouhý den později však ukončil belgický svaz kolo před koncem základní části a před celou nadstavbou tamní nejvyšší soutěž. Mistrovský titul přidělil suverénnímu lídrovi FC Bruggy, který vedl ligu o patnáct bodů před druhým Gentem. Určil i další klubové zástupce Belgie v příštím ročníku evropských pohárů i novou podobu ligy, ze které by letos nikdo nesestupoval, a naopak by ji na dvacet účastníků rozšířily dva nejlepší týmy z druhé ligy.

Reakce UEFA ve formě dopisu svým členům spatřila světlo světa už za pár hodin. Postup Bruselu považuje v současné situaci za unáhlený, a naopak by snaha všech měla směřovat k dokončení ligových soutěží na hřišti, třebaže tomu nejspíš bude až v letních měsících. „Zastavení soutěží by mělo být posledním východiskem,“ uvedli ve společném prohlášení zástupci UEFA, Evropské klubové asociace a sdružení evropských fotbalových soutěží. Vedení belgické asociace svůj krok však obhajovalo, že jednalo v zájmu veřejného zdraví a z ekonomických důvodů. „Asociace i liga jsou silnými příznivci evropské fotbalové solidarity. A právě kvůli tomu naši zástupci hájí politiku, která by umožnila řešit tuto situaci při respektování specifického kontextu každé ligy,“ zaznělo v bruselské odpovědi. Hlasy o podobném scénáři začaly zaznívat i od klubů u nejbližších sousedů v Nizozemsku.

UEFA proto zvolila nejsilnější kalibr v podobě varování, že příliš brzké rozhodnutí o ukončení soutěže by mohlo vést až k tomu, že národní asociace ztratí svá místa v příštím ročníku evropských pohárů. „Účast v klubových soutěžích je určena sportovním výsledkem, dosaženým na konci kompletní domácí soutěže. Její předčasné ukončení by splnění takové podmínky zpochybnilo.“ Nebylo divu, že belgický svaz na sklonku týdne zahájil jednání s UEFA, aby našly společné řešení po předčasném ukončení ligové soutěže. Jeho předseda Mehdi Bayat hovořil se svým protějškem Aleksanderem Čeferinem a hodlá v nejbližší době Výkonnému výboru UEFA osvětlit, proč v Belgii sáhli k tomuto mimořádnému kroku místo pokračujícího trpělivého vyčkávání, jak se boj s koronavirem vyvine.

Uvidíme, co přinesou příští dny. Jestli dosavadní jednota Evropy proti Bruselu zůstane nadále skálopevná, nebo se začne postupně drolit, a jestli se nakonec v mezní časové i termínové nouzi nestane i jinde na starém kontinentu příkladem k následování. Zejména v největších a nejbohatších evropských ligách ale tento katastrofický scénář kvůli hrozbě obrovských mnohamiliardových ztrát od majitelů televizních práv a sponzorů nepřipadá v úvahu, protože by znamenal téměř sebezničení…