Bez jistoty i pohody

Český fotbal se zdaleka ještě neukládá k zimnímu spánku, třebaže v kalendáři už nalistujeme předvánoční adventní období. Konec minulého týdne, který přinesl několik zásadních událostí na různých frontách, je toho důkazem.

Skupinová fáze evropských pohárových soutěží spěje do finiše, v předposlední ze šesti zápasových kapitol však tuzemský trojlístek zrovna nenashromáždil tolik potřebný bodový počinek, který by zvýšil naději na vylepšení národního koeficientu a atakování magické patnácté příčky, znamenající opětovný start pěti českých klubů v soutěžním ročníku 2023/2024. Sparta se v glasgowském Ibrox Parku probudila až příliš pozdě, když předtím dvěma fatálními chybami dostala domácí „Jezdce“ do sedla a v předstihu do jarního play-off Evropské ligy. Případná výhra na Letné v epilogu s Bröndby Kodaň na tomto faktu nic nezmění, i kdyby si Rangers odvezli z Lyonu od suverénního lídra skupiny pytel gólů. Ve vzájemné bilanci totiž mají nad svěřenci Pavla Vrby právě kvůli domácí výhře 2:0 navrch… Z třetího místa zbývá nová Evropská konferenční liga, do které sparťanům stačí zisk bodu.

Mohou se v ní potkat se svými odvěkými rivaly slávisty, ale také nemusejí, protože červenobílí se z lekce od Feyenoordu v Rotterdamu do odvety v Edenu dostatečně nepoučili. I když hráli skoro hodinu přesilovku, nechali si dát ve třetí nastavené minutě po nákopu do šestnáctky druhý gól od náhradníka Desserse! Místo proklamované postupové jistoty je tak čeká perná šichta v Berlíně s Unionem, který ve své premiéře v pohárové Evropě udělá doma maximum, aby se ho jarní prodloužená týkala na úkor favorizované Slavie. I v jejím případě stačí k postupu remíza. Také třetí náš zástupce Jablonec živí naději na jaro, ale kromě vlastního bodového úspěchu v Kluži k tomu potřebuje i příznivou výsledkovou konstelaci druhého duelu ve své skupině, v němž hostí lídr Alkmaar dánský Randers.

Severočeši však prožívají v domácích podmínkách hektický podzim. V lize jim patří až třináctá příčka, s pouhými jedenácti vstřelenými góly jsou úplně nejhorší ze všech týmů. A je zde ještě jeden velmi temný mrak, který ohrožuje prvoligovou existenci jabloneckého klubu. Jeho majitel, někdejší předseda FAČR Miroslav Pelta si v pátek vyslechl u Městského soudu v Praze šestiletý nepodmíněný trest, pokutu ve výši 5 milionů korun a pětiletý zákaz činnosti v tzv. dotační kauze z roku 2017. Proti tomuto tvrdému nepravomocnému verdiktu se prostřednictvím obhájce odvolal k Vrchnímu soudu.

O pár hodin později se česká reprezentace dozvěděla, jak trnitá bude její cesta na mistrovství světa 2022 v Kataru. Los v sídle FIFA v Curychu přisoudil nenasazeným svěřencům trenéra Jaroslava Šilhavého v semifinále březnového play-off nejprve Švédsko na jeho hřišti a v případě vyřazení „Tre kronor“ bez distancovaného nekorunovaného krále Zlatana Ibrahimoviče pak opět venku lepšího z druhé dvojice Rusko-Polsko. Druhý start samostatného Česka na světovém šampionátu by byl proto velkou senzací. Lze si jen povzdechnout nad nezvládnutými dvěma duely ve skupině s největším postupovým soupeřem Walesem, který z druhé příčky vklouzl mezi nasazenou šestici. Semifinále s Rakouskem či finále proti ostrovnímu rivalovi Skotsku či Ukrajině odehraje v domácím prostředí…