Aleš Mandous: „Mým snem je zahraničí!“

Aleš Mandous: „Mým snem je zahraničí!“

Ještě před rokem chytal třetí ligu. Teď je z ALEŠE MANDOUSE jednička Olomouce, má za sebou debut v reprezentaci. V zářijovém duelu Ligy národů proti Skotsku, který absolvoval záložní tým, se blýskl výborným výkonem. I proto ho kouč Šilhavý zařadil do širšího výběru pro nadcházející zápas na Kypru, v Izraeli a ve Skotsku.

„S PLZNÍ JSME MOHLI VYTĚŽIT VÍC“

„V neděli jsme v lize dokázali obrat o body Plzeň. Podle průběhu zápasu a počtu střel na bránu si myslím, že jsme mohli vytěžit i víc než bod. Ale určitě ho bereme, protože Plzeň je těžký soupeř, nevyhrává se nad ní snadno. Musíme být pokorní. Říkali jsme si, že by po vyřazení z předkol Evropské ligy mohla být Viktorka nalomená psychicky i fyzicky. Dlouhá cesta do Izraele, vypadnutí, pak návrat. Pro nás bylo jedině dobře, že ve čtvrtek hrála. Jeden ze dvou gólů jsme inkasovali z pokutového kopu. Co jsem viděl v televizi, faul od Hubni (Roman Hubník) asi byl. Ale rozhodčí mohl penaltu písknout i na druhé straně.

 

„HUBNÍK JE VELKÝ PROFESIONÁL“

Zmínil jsem zkušeného stopera Romana Hubníka. Musím říct, že s takovým borcem se gólmanovi perfektně spolupracuje. Výborně řídí obranu i záložníky před ním. Hubňa je velký profesionál, lídr mužstva, Když je na trávníku, defenzíva pod ním funguje opravdu skvěle. Jeho příchod je pro nás velkým přínosem. I díky němu se nám podařil vstup do ligy. Věřím, že se budeme pohybovat co nejvýš. Jsme však nohama na zemi, jdeme zápas od zápasu. Teď se nám výsledkově i herně daří, chceme na to navázat v dalších utkáních. Žádné konkrétní cíle si ale nedáváme.

 

„NA LIGU JSEM ČEKAL DLOUHO“

Na šanci v první lize jsem čekal dlouho. Když jsem se před dvěma roky vracel ze Slovenska, ze Žiliny, věděl jsem, že bude složité se v Sigmě prosadit. Byli tu Michal Reichl a Miloš Buchta, výborní brankáři. Čekal jsem na šanci, poctivě jsem trénoval. Byla období, kdy jsem šel na trénink a věděl jsem, že do brány se nedostanu. Pořád jsem ale věřil, nakonec jsem se dokázal prosadit a vydobýt si v Olomouci poměrně solidní pozici. Zlom k lepšímu nastal po zápase s Budějovicemi, kdy se trenéři rozhodli udělat v bráně změnu. Čekala nás Slavia, neměli jsme co ztratit, ukázali na mě. Uhráli jsme bezbrankovou remízu, od té doby jsem mezi tyčemi zůstal.

 

„REPREZENTACI JSEM SI UŽIL“

Před měsícem jsem byl nominovaný do záložního národního mužstva, které absolvovalo zápas Ligy národů proti Skotsku. Utkání jsem si moc užil. Pro hráče je nejvíc, když může nastoupit za svoji zemi. Když mi volal trenér, že se mám dostavit na sraz do Olomouce, nechtěl jsem mu v první chvíli věřit. Bylo to pro mě obrovské překvapení. Na druhou stranu dobře vím, že ve výběru jsem se objevil díky okolnostem spojeným s koronavirem. A také, že se hrálo v Olomouci a byl přede mnou Hubňa. Jsem velice šťastný, že jsem se objevil mezi náhradníky v současné nominaci.

 

„JEŠTĚ SE MUSÍM V LIZE OBOUCHAT“

Jestli cítím šanci na další reprezentační start? Je pravda, že hodnocení mého výkonu proti Skotům bylo hodně pozitivní. Odchytal jsem celý zápas, myslím, že se mi docela povedl. Jen škoda, že jsme těsně prohráli. Uvědomuju si ale, že v národním týmu jsou skvělí gólmani, je těžké se mezi ně prosadit. Je však každopádně příjemné, že jsem v širší nominaci. Za poslední rok pořád stoupám, ze třetí ligy až do reprezentace. Dalším krokem by mohlo být zahraničí, což je jeden z mých snů. Jsem ale rád, že chytám pravidelně za Sigmu, ještě se v lize potřebuju obouchat.“

 

ALEŠ MANDOUS

Narozen: 21. dubna 1992. Výška: 185 cm. Váha: 75 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: brankář. Hráčská kariéra: Sokol Nekmíř (1998-2002), Viktoria Plzeň (2002-2013), Střížkov (2013-2014), Most (2014-2015), Žilina (2015-2018), Sigma Olomouc (2018-?). Česká liga: 23 odchytaných zápasů. Největší úspěchy: vítěz slovenské ligy (2017), debut v reprezentaci (2020), člen reprezentačního výběru do 21 let.