Aleš Čermák: „Hattrick? Spíš na góly nahrávám!“

Před dvěma lety si na půdě Brna připsal premiérový hattrick v české lize, v sobotu k němu záložník Plzně ALEŠ ČERMÁK přidal „bratříčka“. Třemi góly se podepsal pod sobotní exhibici Viktorie, která na domácí půdě rozstřílela Mladou Boleslav (7:1). Svoje branky navíc hráčsky rozložil: první vstřelil pravačkou, druhý levou nohou, poslední netradičně hlavou.

„BOLESLAV JSME PERFEKTNĚ ZVLÁDLI“

„Zápas s Boleslaví jsme perfektně zvládli, byli jsme lepší od první do poslední minuty. Nevím, jestli jsme soupeře zastihli ve špatném rozpoložení nebo ho zaskočili rychlými brankami. Každopádně se nám hrálo výborně, což je vidět i na konečném výsledku.

O přestávce v kabině jsme si říkali, že nechceme zopakovat, co se nám s Boleslaví přihodilo na jaře v MOL Cupu. Tehdy jsme taky vedli po prvním poločase o čtyři góly, jenže pak jsme dva dostali a vypadli z role. Chtěli jsme šlapat dál. Povedlo se, měli jsme celý zápas pod kontrolou.

„GÓLY JSEM HEZKY ROZDĚLIL“

Hattrick je u mě výjimečná věc. Navíc jsem góly hezky rozdělil. První jsem dal pravou nohou, druhý levačkou, třetí hlavou. Těžko to takhle někdy zopakuju. Odmala jsem víc na góly nahrával, než je střílel. Vždycky jsem hledal řešení, komu ještě míč posunout. Trenéři mě tlačí, abych víc zakončoval, tak se o to snažím. Ale spíš jsem rád, že jsem proti Boleslavi šance proměnil, protože předtím na Spartě jsem dvě velké šance nedal. Člověk se ale těžko změní. U mě je to spíš o tom, že se víc tlačím do šestnáctky, chodím centry. Z nich už se nenahrává, ale zakončuje. Přesně jako se mi to povedlo v sobotu.

„SNAD MĚ POKLADNÍK VEZME NA MILOST“

Měl jsem i štěstí. U prvního gólu ani nevím, jak míč prošel do brány. Byly tam dvě teče. Taková šmudla. Druhý mi dobře nachystal Kayi (Kayamba) na levačku, trefil jsem se z poloskluzu. A ve druhém poločase přišel krásný centr od Bogyho (Beauguela) na hlavu. Tahle branka byla nejhezčí. I proto, že moc gólů hlavou jsem v životě nedal. Sám jsem byl trošku překvapený, kde se to ve mně vzalo. Ale nebyl jsem s nikým v souboji, hlavu jsem jenom nastavil. Pokud po mně pokladník Aleš Hruška bude něco chtít, zaplatím. Ale když už jsem předtím jeden hattrick dal, doufám, že mě vezme na milost a platit už nic nebudu. (směje se)

„JSME RÁDI, ŽE SE SOUTĚŽ ROZJELA“

Těší nás, že jsme navázali na povedený začátek jara. Navzdory dlouhé pauze, kterou jsme z poloviny proběhali každý sám v lese. Jestli jsem se obával, že se na týmu tato vynucená přestávka projeví? Předpokládám, že tuhle situaci před restartem české ligy řešily všechny kluby. Byla to velké neznámá úplně pro všechny. Jsme především rádi, že se soutěž rozjela a že můžeme zase hrát. Na Slavii i po víkendu nadále ztrácíme osm bodů. V neděli se potkáme v Edenu. Zápasy jdou rychle po sobě, hrajeme každý třetí, čtvrtý den. Tudíž se teď soustředíme jen na středeční zápas v Ostravě.

„SNAŽÍME SE O AKTIVNÍ FOTBAL“

Mám dobrý pocit ze spolupráce s kluky ve středu zálohy. S Pavlem Buchou a Lukášem Kalvachem se, myslím, dobře doplňujeme, dokážeme si vyhovět. Odehráli jsme vedle sebe už víc zápasů včetně přípravy. Neustále rotujeme, hledáme si volný prostor, nabízíme se. Pro soupeře jsme nečitelní, na tohle se nedá moc připravit. Můžu si zaběhnout na kraj, nebo klidně až na pozici krajního obránce. Mám možnost být víc u míče. Snažíme se hrát aktivní fotbal. Jsme rádi, že se nám to daří.“

ALEŠ ČERMÁK

Narozen: 1. října 1994. Výška: 180 cm. Váha: 74 kg. Stav: svobodný, snoubenka Dominika, dcera Ema (1,5 roku). Fotbalový post: záložník. Hráčská kariéra: AC Sparta Praha (2001-2014), Loko Vltavín (2014), FK Hradec Králové (2014-2015), FK Mladá Boleslav (2015-2016), AC Sparta Praha (2016-2017), Viktoria Plzeň (2017-?). Česká liga: 121 zápasů / 21 gólů. Největší úspěchy: postup do základní skupiny Ligy mistrů (2018), mistr české ligy (2018), účastník MS U17 (2011), vítěz Českého poháru (2016), člen reprezentačních výběrů ČR do 16, 17, 18, 19, 20 a 21 let.