Adam Hložek: „Hlava se mi netočí!“

Adam Hložek: „Hlava se mi netočí!“

Sviští jako meteorit, v 16 letech přeskočil hned čtyři reprezentační výběry. A namířil si to přímo do jedenadvacítky. Záložník Sparty ADAM HLOŽEK má za sebou parádní rok: vybojoval si místo v letenské sestavě, zaznamenal první ligové góly. Třešničku na parádní sezonu přidal premiérovými červnovými starty za Lvíčata.

„PREMIÉRU ZA LVÍČATA JSEM SI UŽIL“

„Soustředění s jedenadvacítkou v Rakousku se vydařilo. Ve středu proti Rusku jsem si odbyl premiéru. Věděl jsem, že zápas bude strašně náročný, Rusové mají vynikající tým, navíc se hrálo ve velkém horku. Ale vyhráli jsme, byl jsem moc spokojený. Stejně tak z vítězství nad Slovenskem. Abych se přiznal, nečekal jsem, že s jedenadvacítkou pojedu. Původně jsem si myslel, že pojedu s osmnáctkou. Ale proti realitě nic nenamítám. (směje se) Teď už se ale těším na dovolenou. Budu ji mít čtrnáct dnů. Sparta začíná přípravu za týden v pondělí, reprezentanti se zapojí o týden později.

„Z JEDENADVACÍTKY CÍTÍM VELKOU SÍLU“

V mančaftu jsem jasně nejmladší, spousta kluků je až o pět let starších. Je pochopitelné, že mi to občas dávají v nadsázce najevo. Občas si ze mě dělají srandu, ale to je normální. Jejich legrácky beru to s nadhledem. Myslím, že jsem mezi ně zapadl v pohodě. Ostatně, s aklimatizací jsem nikdy problém neměl. Na srazu Lvíčat jsem poprvé, tým má za sebou teprve čtyři přípravné zápasy. Ale cítím z něj velkou sílu. Můžeme dokázat velké věci. Máme dobrou partu včetně realizačního týmu. Rozumíme si jak na hřišti, tak i mimo něj. V mužstvu je několik kluků, kteří byli na mistrovství Evropy se sedmnáctkou i s devatenáctkou. To je velké plus.

„SNAD BUDU V KVALIFIKACI U TOHO“

Na začátku soustředění jsme se s panem trenérem Krejčím bavili, na jaké pozici bych měl hrát. Jestli pod hrotem nebo spíš zleva. Kouč se rozhodl mě postavit do středu, kde mi to vyhovuje. Nemám ale problém nastupovat i zleva. Jednadvacítka vstoupí do kvalifikace v září, uvidíme, jestli začnu s ní. Je na trenérovi, jestli mi dá důvěru. Snad ano, rád bych byl u toho. Vím, že česká jedenadvacítka vyhrála mistrovství Evropy poprvé a zároveň i naposledy v roce 2002. To jsem nebyl ještě na světě, narodil jsem se měsíc poté. Tak vysoko ještě nemyslím, ale jak říkám, mám z mužstva skvělý pocit.“

„REALITU BERU POKORNĚ“

Často si o sobě čtu, že jsem vyletěl jako kometa. Že mám za sebou v šestnácti letech neskutečnou sezonu. Tohle nechci hodnotit, jsem ale samozřejmě rád, že se mi na hřišti mezi dospělými takhle daří. V létě jsem si dal velký cíl, dostat se do základní sestavy Sparty, což se mi vyplnilo. Ale určitě jsem nečekal, že průběh sezony bude až takový. Hlava se mi z toho ovšem netočí. Beru realitu pokorně. Jsem taková povaha, že jsem prostě v klidu. Dělám věc, která mě baví, obětuju fotbalu maximum. Zůstávám nohama na zemi. Tohle je cesta, které věřím.   

„STUDIUM ŘEŠÍM DÁLKOVĚ“

V mém životě ale není jenom fotbal. Nyní končím první ročník na anglo-německé obchodní akademii, která je spojená se Spartou. Snažím se studium řešit dálkově, přes individuální plány. Na klasické každodenní vyučování pochopitelně vzhledem k vytížení ve Spartě a v reprezentacích docházet nemůžu. Mám dané termíny zkoušek, které musím jednou za čas udělat. Musím říct, že je těžké všechno skloubit dohromady. Když je člověk unavený ze zápasu, je náročné se učit. Ale nějak se s tím vždycky poperu.“

ADAM HLOŽEK

Narozen: 25. července 2002. Výška: 186 cm. Váha: 81 kg. Stav: svobodný. Fotbalový post: útočník. Česká liga: 19 zápasů / 3 góly. Hráčská kariéra: FC Ivančice (2008-2012), Zbrojovka Brno (2012-2014), AC Sparta Praha (2014-?). Největší úspěchy: člen reprezentačních výběrů do 16, 17, 19 a 21 let. Zajímavosti: nejmladší hráč, který kdy v dresu Sparty nastoupil do ligového zápasu v základní sestavě, nejmladší střelec české ligy.